Nepolitikin Zabavnik

PREDSTAVLJAMO

Poljska u mome srcu…U mome srcu muzika.

 Jedna od najjačih rock scena trenutno u Evropi i svetu je svakako poljska. I po kvantitetu, a naročito po kvalitetu, poljski bendovi odskaču od proseka u koji je zapao svetski rokenrol. Hip-hop i R & B preuzimaju primat u medijima i časopisima, ali u Poljskoj rok muzika još uvek ima veliki broj poklonika, pa otud toliki broj bendova, klubova i koncerata. Poljska je i velika zemlja (preko 300 hiljada kvadratnih kilometara i oko 40 miliona stanovnika), a glavni grad Varšava je otpilike, veličine jednog i po Beograda, i prostorno i po broju stanovnika) .

Warsaw
 Što se tiče prostora za sviranje, podatak da u Poljskoj postoji 7 koncertnih dvorana, 29 arena i na stotine klubova, može da vam pomogne da zamislite koliko je lako naći nešto od muzičkih sadržaja po vašem ukusu. U Poljskoj postoji i dvocifren broj rok časopisa (web portala i magazina ima na stotine), a ja ću vam navesti samo najpoznatije : TERAZ ROCK (mainstream magazin) i POLISH INDEPENDENT MUSIC imaju najveće tiraže, ali su čitani i GARAZ (pišu o punku, HC-u, garažnom zvuku…), FREE COLOURS (reggae), JAZZ FORUM ( samo ime kaže, a traje od 1992. godine), PASAZER (još jedan punk / HC časopis), LAIF ( rock, pop, indie scena), LIZARD ( imao sam prilike da ga prelistam, nažalost ne znam poljski, ali sjajno izgleda i piše o prog, fusion i psihodeličnim bendovima što je poprilična retkost i u svetu), TWOJ BLUES ( specijalizovani bluz časopis), MYSTIC ACT (heavy / hard ) i na kraju 7 GATES koji piše o ekstremnom metalu. Malo li je…A u Srbiji broj muzičkih magazina koji se bavi rock i pop subkulturom – NULA.

Šezdesetih i sedamdesetih , život iza “gvozdene zavese” nije pogodovao rok muzici i otud mali broj relevantnih rok sastava. Najkvalitetniji i najpoznatiji su sigurno Czerwone Gitary, SBB ili Skaldowie, ali oni nisu bili poznati van granica Poljske.

Možda je prvi poljski bend koji je napravio kakav-takav iskorak ka zapadnim medijima i slušaocima bio LABORATORIUM, jazz – prog rock sastav koji je u svom zvuku imao nešto i od GENESIS, YES, ali i WEATHER REPORT.

Pank scena je početkom osamdesetih pratila burna dešavanja u političkom životu države pa je nastala gomila pank bendova od kojih su najveći trag ostavili REPUBLIKA, BRYGADA KRYZYS, ANALOGS, DEZERTER (izdali su čak 13 albuma), FARBEN LEHRE (dvadesetak zvaničnih izdanja)  i SIEKIERA.

Devedesete godine, pad Berlinskog zida i promena društvenog uređenja zemlje donose pravi bum na rok sceni ove države. Pojavljuju se ACID DRINKERS (crossover/thrash), SWEET NOISE (mešavina industriala i nu metala), CLOSTERKELLER ( gothic rock sa ženskim vokalom), MYSLOVITZ ( najpopularniji poljski alternativni rock bend) i gomila drugih.

Poljska progresivna rok scena je jedna od najjačih u Evropi i njeni najznačajniji predstavnici su COLLAGE (koji traje još od 1985. godine i još uvek sviraju, mada su imali pauzu od jedne decenije. Njihov album “Moonshine”iz 1994. godine važi za jednog od najboljih prog rock albuma uopšte i srdačno vam ga preporučujem), MILLENIUM (koji već 20 i kusur godina izbacuje sjajne albume), SATELLITE (koji mnogi nazivaju ” novim Marillionom” i projekat je Vojćeka Šadskovskog, bubnjara benda COLLAGE). INDUKTI je bend koji je trajao samo nekoliko godina, ali je ostavio dva fenomenalna albuma (S.U.S.A.R. i IDMEN).

Preporučio bih vam i mog ličnog favorita, bend QUIDAM (ako volite CAMEL; KING CRIMSON i PINK FLOYD onda je ovo bend za vas), koji svojim kvalitetom zaslužuje mesto u samom svetskom vrhu.

 

Ako bih morao da vam preporučim samo jedan njihov album, to bi sigurno bio dupli live CD – “Strong Together”, koji je   n e v e r o v a t a n ! Bend LEBOWSKI me je kupio albumom “Cinematic” koji je zaista fantastičan i u vrhu instrumentalnih izdanja koje sam čuo ikada. Osim njega imaju još jedan EP i live “Lebowski play LEBOWSKI” koji takođe zvuče sjajno.

Na kraju prog priče ostaje, naravno, Mariusz Duda i njegovi projekti LUNATIC SOUL i RIVERSIDE. LUNATIC SOUL je “mirniji deo Mariušove duše” , dok je RIVERSIDE u današnje vreme, sigurno, jedan od najznačajnijih prog bendova sveta.

Sludge/stoner/doom scena u Poljskoj malo kaska za svetom, ali kako ne pomenuti bendove kao što su TIDES FROM NEBULA (više post rock/metal ali sa sludge elementima),

LUX TORPEDA ili SUNNATA ( tri albuma, od kojih je “Zorya” najbolji), BLINDEAD, čisto progressive / doom zlato ili jedan DOPELORD sa fantastičnim albumom “Children Of The Haze”. ( DOPELORD su svirali u Beogradu krajem februara, ali nažalost nisam bio na tom koncertu. Oni koji su bili rekli su mi da je svirka bila za pamćenje).

Metal scena je sigurno najbrojnija i najjača od svih žanrovsko podeljenih podgrupa u Poljskoj. Još početkom devedesetih su se pojavili VADER (legendarni death metalci koje predvodi još legendarniji Pjotr Vivcarek, a bend za sobom ima skoro trideset godina rada i 12 studijskih, 6 live i bezbroj EP i kompilacija),

CHRIST AGONY koji isto toliko godina “prži” svoju verziju black/death metala, QUO VADIS (ne mešati ih sa kanadskim bendom istog imena) koji ima desetak albuma i spada u bolje evropske death/thrash bendove. YATTERING koji ne postoji već celu deceniju, ali je svirao sjajni tehnical death metal, HATE ( koji zlobnici nazivaju “Vaderom za siromašne), koji traje od 1992. godine i skoro svake godine izdaje solidne albume, LUX OCCULTA iz Krakova koji je prešao put od prosečnog black metal benda do odličnog avangardnog dark metala a čiji je poslednji album “Kolysanki” pravo pravcato remek-delo.

DECAPITATED su nastali početkom novog milenijuma i sviraju mešavinu tehnikalijama obogaćenog death-a sa jakim uticajem groove-a i thrash-a, a poslednja  ploča , “Anticult” im je jako, jako dobra. MGLA je prešla put od one-man projekta do jednog od vodećih svetskih black metal atrakcija, a slobodno mogu reći da su im poslednja dva izdanja, “With Hearts Toward None” i ” Excercises in Futility” nešto najbolje što se moglo čuti u black metal žanru poslednjih godina. 

 

Tu je i BATUSHKA ili Батюшка, nova black atrakcija koja je izazvala pravu pomamu među ljubiteljima ekstremnog metala, zaintrigirajući ih pevanjem na ruskom i temama iz religije. Album “Litourgiya” je već zauzeo mesto u antologiji metal muzike.

Za kraj ovog pasusa sam namerno ostavio Nergala i njegov BEHEMOTH jer je muzika koju on pravi poslednjih nekoliko godina vanvremenska. Albumi kao što su ” Evangelion” ili ” The Satanist” su sigurno nešto najbolje što smo mogli čuti u ekstremnim vodama metal muzike.

 Toliko…Ako sam zaboravio neki kvalitetan bend iz Poljske, izvinjavam se. Dopišite ga slobodno u komentarima. Pošto nameravam da odradim tekstove o još nekim scenama u drugim zemljama, slobodno predložite neku. Do čitanja…
 
 

(Visited 403 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Odlican tekst!!!

Leave a Reply