Makao, Portugal, leta gospodnjeg 1640. Dva mlada jezuitska sveštenika dobijaju obaveštenje da je njihov mentor, otac Fereira (Lajam Nison) čovek koji ih je uveo u doktrinu gospodnju, nestao negde u bespućima Japana, gde je nekoliko godina ranije otišao sa mnogim drugim misionarima da širi hrišćanstvo i reč božiju. Od tada mu se gubi svaki trag i poslednja informacija je da je, usled brutalnih represalija koje vrše japanski inkvizitori, izvršio apostaziju, odrekao se vere i prihvatio budistička učenja.
Mladi sveštenici, otac Sebastio Rodrigez (Endrju Garfild) i Francisko Garupe (Adam Drajver) odbijaju da poveruju u takve glasine i donose čvrstu odluku da se, uprkos opasnostima, zapute put Japana i pronadju svog mentora. I tu kreće njihovo epsko putešestvije (nimalo naivno i nimalo bezbedno).
Ono što zatiču po dolasku na obale feudalnog Japana je nevesela situacija u kojoj su malobrojni hrišćani pod progonima raznoraznih inkvizitorskih ekspedicija, koje kruže po malim seocima tražeći nevernike i surovo ih kažnjavajući (jedna od najčešćih kazni je da čitave porodice onih koji veruju u Hrista obmotaju bambusovim “prslucima” i žive ih zapale). Predvodi ih veliki inkvizitor lično –Inue Masašige. Naša dva Jezuita sklonište pronalaze u lokalnom seocetu Tomogiju, gde obični seljani i dalje “upražnjavaju” hrišćanstvo, krijući se po gustim šumama i skrivenim, zapuštenim kolibama. Dolazak dvojice sveštenika (na njihovo veliko iznenadjenje) izaziva pravu euforiju kod seljana pošto su na njih dugo čekali i njima je to definitivni znak da ih Bog nije zaboravio. Smeštaju ih u kolibu na obronku sela, gde naredni period sveštenici vrše obrede i tih nekoliko nedelja protiču mirno i u redu.
No, uskoro glasine o njima dolaze do vlasti i u Tomogiju se pojavljuje grupacija samuraja-inkvizitora, koja da žiteljima ultimatum od 3 dana da dobro porazmisle i odaju hrišćane (uz to, naravno, sledi i bogata nagrada) a u slučaju da se to ne desi, biće kažnjeno četvoro vodećih meštana. Niko se od dotičnih seljana ne pokoleba, skriju sveštenike još dublje u planinu i nakon tri dana, četovorica “izabranih” bivaju razapeti uz samu obalu mora, ostavljeni na drvenim krstevima da ih plima polako poklopi/potopi. Što se i desi, na užas sveštenika koji celu agoniju posmatraju skriveni na obližnjem proplanku.
Nakon tih nemilih dogadjaja Sebastijan i Garupe dolaze do zaključka da njihovo prisustvo donosi samo nevolje lokalnom stanovništvu, da će se inkvizitori vratiti kad-tad te odlučuju da se razdvoje i da, svaki za sebe, pokušaju doći do informacija o ocu Fereiri (i njegovog eventualnog pronalaska).
Dalje pratimo oca Rodrigeza, koji kreće put poslednjeg znanog prebivališta Fereirinog, seoca pod imenom Goto, no ubrzo po dolasku u njega biva uhvaćen od strane samuraja i odveden u pritvor u Nagasakiju. Tamo biva izveden pred komisiju od nekoliko velikodostojnika (koje predvodi sedi samuraj nasmejanog lika) koji sa njim započinju nadasve mirnu i razumnu diskusiju o svrsi njegovog dolaska u Japan. Rodrigez im ,tokom polemike, ukazuje na činjenicu da oni njega i njegovu duboku veru nikada neće promeniti i zahteva da ga izvedu pred samog Inuea Masašigua, velikog inkvizitora lično. To, na njegovo čudjenje, izaziva opšti smeh kod svih prisutnih pošto je upravo taj nasmejani starčić pred njim , prijatnog lika i ponašanja, raspoložen za priču i konverzaciju, niko drugi do Inue Masašige.
I toliko ću reći o samoj radnji filma. Ono što dalje sledi je niz neverovatnih dogadjaja u kojima otac Rodrigez biva stavljan na razne kušnje pri kojima mora duboko, duboko da se zagleda u dubine duše svoje i preispita snagu verovanja u svog, hrišćanskog boga (jedna od najvećih koju će doživeti je konačan susret sa ocem Fereirom, koji se zaista odrekao hrišćanstva, oženio sa Japankom i mirno živi u budističkom hramu, izučavajući doktrine budzima, dok za svo to vreme obični ljudi, kmetovi, stradavaju i dalje u najgorim mukama).
Sve u svemu, Martin Skorsiz je napravio dubok & profan film, film koji postavlja mnoga bitna pitanja (a uopšte ne daje odgovore, pogotovo ne one lake) i ostaviću svakom gledaocu ponaosob da sam izvuče svoje zaključke. Napomenuću samo da je režija kao i uvek fantastična, gluma takodje (japanski glumac Issey Ogata je zaslužio Oskara za svoju ulogu inkvizitora) a fotografija koja nam verno predstavlja daleki i misteriozan Japan je više nego impresivna (čemu u prilog ide i jedina nominacija za Oskara koju film ima, upravo ona za kameru/fotografiju). Moja velika preporuka za gledanje filma, filma koji će u vama pobuditi razmišljanja o mnogim bitnim stvarima, pitanjima vere pogotovo.

Marti Skorzis, duboko zamišljen nad egzistencijalnim pitanjima
P.S. Martin Skorzis je prvobitno nameravao da ovaj svoj projekat “uglavi” izmedju druga svoja dva filma koja se takodje bave propitivanjima vere i religije (“Poslednje Hristovo iskušenje“, 1988 i “Kundun“,1997) no, eto, trebalo je da prodje skoro 3 decenije da bi se sve kockice poklopile i “Tišina” napokon ugledala svetlost dana. Vrlo mi je drago i milo da je u tome uspeo……
bloodybutterfly
Djeluje interesantno. ☺
Marion Guerra
I am no longer sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time studying more or understanding more. Thanks for magnificent information I used to be looking for this information for my mission.
Sue Parsons
Thanks a lot for sharing this with all folks you really realize what you’re talking approximately! Bookmarked. Kindly additionally discuss with my website =). We will have a link alternate arrangement among us!