Kroz istoriju popularne muzike bilo je mnogo pesama u kojima su se pominjali pojmovi vezani za Poštu ili posao poštara. U ovom članku ćemo probati da se prisetimo nekih…
…Dok je jazz bio najpopularnija muzika među mladima, a to je bilo odmah posle Drugog svetskog rata, legendarni Beni Gudmen je napisao, a još legendarnija Ela Ficdžerald otpevala 1949. godine „Airmail Special“ i već u naslovu vam je sve jasno o čemu se tu radi.
Čuveni Buddy Holly, jedan od pionira rokenrola, poslao je jasnu poruku poštaru 1957. godine „Mailman, bring me no more blues“. Iste godine je i Elvis Presley pevao o jednom pismu koje treba vratiti pošiljaocu – „Return To Sender“
Među prvima to su uradile i The Marvellettes, tri crnkinje predivnih glasova još 1961. u pesmi „Please Mr.Postman“ u kojima kažu :
(Please Mister Postman, look and see) Oh yeah
(Is there a letter in your bag for me) Please, Please Mister Postman
(Why’s it been a very long time) Oh yeah
(Since I heard from this boyfriend of mine)
Mislim da prevod zaista nije potreban, jer i oni sa minimalnim znanjem engleskog, mogu bar da naslute o čemu je reč u pesmi. Ovu pesmu su, istina, više proslavila izvođenja grupa the Beatles (1963.) i The Carpenters (1975).
“The Box Tops” sa sjajnim pevačem, Aleksom Čiltonom, koji je tada imao samo sedamnaest leta, su imali Hit broj 1 na top listama godine 1967. koji se zvao “the Letter” (Pismo), a tih godina vrlo popularna grupa “Shocking Blue” tražila je “Send me a postcard” (Pošalji mi razglednicu). Psihodelični “Velvet Underground” imao je suprotnu poruku – “Send No Letter” (Ne šalji pismo). Svima poznati Stivi Vonder je 1970. godine imao pesmu koju su tinejdžeri rado pevušili, a zvala se “Signed, Sealed ,Delivered” (ili po naški – Pečatirano, poslato, isporučeno),radi se o pismu, naravno.”The Who” su 1974. izdali singl “Postcard” koji iz nekih razloga nije imao uspeha kao neki drugi njihovi hitovi, ali beležimo i tu činjenicu. Iste godine Syreeta Right, soul pevačica, pevala je vrlo popularnu pesmu “Waiting For The Postman” (Čekajući poštara). Par godina kasnije rege legenda “Burning Spear” pevao je o “Afričkom poštaru” (African Postman). Pank pokret je obeležio kraj sedamdesetih i početak osamdesetih godina i normalno je da je i on imao predstavnike koji su pevali o pošti i poštarima. Jedni od prvih koji su to uradili su Jello Biafra i njegovi “Dead Kennedys” sa pesmom “Stealing Peoples Mail” (Kradući tuđu poštu).
SNFU, bend koji je gajio sličan zvuk u pesmi “Postmans Pet Peeve” ima stihove koji glase “Im a mailman, and I hate my job, not half as much as i hate the dogs” (ne volim svoj posao, ali ni upola koliko mrzim pse). ” Presidents Of The USA” su pevali o “Some Postman” (nekom poštaru). ”Lemonheads” su imali alternativni hit “Postcard” sredinom devedesetih… I “metalci” su imali svoje predstavnike koji su pevali o pošti, poštarima i pismima – “Katatonia” u “Dead Letters”, ”Chelsea Grin” sa pesmom “Letters” a “Living Colour” uz tvrđi zvuk pevaju o jednom poštaru (Postman).
Postoji čak i hevi metal grupa koja se zove “Postman Syndrome” a o kakvom je sindromu reč to bi poštari trebali da znaju. Bluzeri su pevali još krajem šezdesetih o poštarima – “Postman Blues” je otpevao Champion Jack Dupree, a predstavnici “belog bluza” “Fabulous Thunderbirds” su imali zapaženi singl “Postman”.
https://www.youtube.com/watch?v=OVkz-OAhKEo
Što se tiče naše scene i izvođača tzv. pop (neko bi rekao zabavne) i rok muzike spisak je sigurno kraći, ali red ja da i njih pomenemo. Još sedamdesetih godina i danas jedna od najvećih zvezda na pop sceni, Zdravko Čolić je pevao “Pisaću joj pisma duga”. “Drugi Način” je tih godina zahtevao – “Piši mi”, ”Tutti Frutti Band” je pevao “ Poštari ne zvone dvaput” sa čim se ne bih složio. Goran Bregović je napisao, a Željko Bebek otpevao pesmu Bijelog Dugmeta “Pismo mom mlađem bratu (Grad Niš)”. Bajaga je u “Ruskom vozu” pevao o ruskim poštarima koji jednoj devojci ne mogu da prenesu svu tugu koju on oseća. Đorđe Balašević je u “Poslednjoj nevesti” pevao o tome kako “sreću nosi jedan poštar jako spor”, a ja se nadam da nije mislio na mene (odaću vam tajnu, bio sam mu poštar sam 20 godina). Zana je pevala o “Vojnoj pošti”, Galija je imala pesmu “Pismo”, a Sergej Ćetković je pevao to isto, ali u množini – “Pisma”. ”Block Out” je napisao fantastičnu “(Neću da budem) poštar”. Pesma „Poštar“je verovatno najbolja antiratna i antirežimska pesma napisana u srpskom rokenrolu devedesetih – a takva je jer se o temi ne govori eksplicitno, već iz vizure jednog običnog poštara.
Prljavo Kazalište je imalo “Pisma ljubavna”, a po meni ipak najuspeliju pesmu o poštarima i pismima otpevao je Davor Gobac , a odsvirao “Psihomodo Pop”. Pesma se zove “Pisma”, a tekst ide upravo ovako :
SVAKO PISMO KOVERTU SVOJU IMA
DA MU PUTEM NE BI BILO ZIMA
I ADRESU, POŠTARI DA ZNAJU
KUDA NOSE, KOME DA GA DAJU
DA BI PISMO KRENULO NA PUT
ZALEPI MARKU U GORNJI DESNI KUT
KUDA KOJE, BLIŽE ILI DALJE
BACI PISMO U SANDUČIĆU
PISMA…
KAD POŠTARI SANDUČIĆ ISPRAZNE
PODELE PISMA NA GRADOVE RAZNE
KUDA KOJE, BLIŽE ILI DALJE
TAČNO TAMO KUD GA SE I ŠALJE
UDARE ŽIG NA PISMO SVAKO
PA IH NOSE ZEMLJOM, VODOM, ZRAKOM
MOPEDOM, BICIKLOM ILI PEŠKE
PISMA STIŽU, BRZO I BEZ GREŠKE
PISMA…
POŠTARI JURE, PENJU SE NA BREG
NE MOŽE IM NIŠTA VETAR NITI SNEG
A U TORBI, PISMO JEDVA ČEKA
DA VEĆ JEDNOM STIGNE IZDALEKA
PISMA…
GDE SU NAŠA PISMA…
Što se tiče narodne muzike nisam baš kompetentan da navodim primere, jer istu ne slušam nikako,ali ipak jedan “hit” mi prolazi kroz glavu :
OKOLINOM KRUŽILE SU PRIČE
MNOGA DECA NA POŠTARA LIČE…
I za kraj…
DJOLETOV KUTAK
he,he što volem ovaj hittt